Konum,TR-17,17010,TÜRKİYE
+902862173723
info@educloud.com.tr

Eğitim Teknolojileri Alanında 11 Yeni Trend

Eğitim Teknolojileri Alanında 11 Yeni Trend

Toplum, dijital devrimin ortaya çıkmasından önce olduğundan çok daha farklı bir işlev görüyor. Sosyal medyadan dijital işlem yönetimine kadar uzanan yeni araçlar, insanların etkileşim ve iş yapma biçimlerini yeniden şekillendirdi. Dijital çağ ayrıca, özellikle öğrenmemizi de etkiliyor. Aslında, sınıflar yeni teknoloji için en hızlı büyüyen kullanım alanlarından biri haline geldi.

Eğitim teknolojisi (Ed Tech), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve sanal gerçeklik (VR) gibi popüler dijital gelişmelerin çoğunu içermekte.

İş liderleri geleceği planlarken, bu nedenle aşağıdaki Ed Tech trendlerini göz önünde bulundurmalılar.

 1. STEM materyallerine daha fazla erişim

Teknoloji, modern yaşamın tüm yönleriyle giderek daha merkezi hale geldiğinden, okullar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) konularına daha fazla odaklanmıştır. Bu değişimden yararlanmak için şirketler robotik, kodlama ve programlama için ilgi çekici bir müfredat geliştirebilirler.

 1. Öğrenciler için gizlilik

Siber güvenlik ve dijital gizlilik, eğitim tüketicileri de dahil olmak üzere tüm tüketicilerin en önemli kaygıları arasında bulunuyor. Sonuç olarak, mevcut ürünlerin etkinliğini artırmak ve öğrenci verilerini yönetmeye yardımcı olacak ve bu genç bireylerin mahremiyetini korumaya yardımcı olacak yeni ürünler yaratma konusunda bilişim teknolojisi alanında çalışanlara büyük görevler düşüyor.

 1. Tersyüz öğrenme

Tersyüz öğrenme adından da anlaşılacağı gibi, geleneksel öğretim yöntemlerini altüst etmeyi içeriyor. “Tersyüz edilmiş” bir sınıfta, öğrenciler evde içeriğe videolar ve diğer dijital içerikler yoluyla absorbe etmek için yeni teknolojilerden yararlanıyorlar ve ardından “ödevlerini” öğretmenlerin gözetiminde küçük gruplar halinde okulda tamamlıyorlar.

 1. Sanal eğitim

Tersyüz öğrenme kavramıyla yakından ilgili olan, fiziksel bir okul binasının dışında gerçekleşen uzaktan veya “sanal” eğitim fikri olan bu yaklaşımla öğrenciler evde gerçek bir sınıfın önündeki eğitmenlerin videoları da dahil olmak üzere çevrimiçi içeriği kullanarak kursları tamamlıyorlar. Sanal eğitimin bir başka yararı da öğretmenlerin video konferans ve sosyal medya teknolojilerinin yanı sıra bilgi iletmek ve anlamak için kontrol etmek için çeşitli konu uzmanlarından faydalanabilmeleri.

 1. Dijital ve medya okuryazarlığı kursları

Öğrenciler çevrimiçi olarak gittikçe daha fazla zaman harcadıkça, dijital okuryazarlık öğreten ve öğrencilerin teknolojik araçları kullanmaları için kullanabilecekleri bir müfredat programına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Buna, başkalarıyla nasıl etkileşime girileceği (sosyal ve eğlence amaçlı değil) ve çevrimiçi olarak karşılaştıkları bilgilerin nasıl işleneceği ile ilgili kılavuzlar oluşturuluyor.

 1. Giyilebilir teknoloji

Giyilebilir teknoloji, çocukların güvende kalmasına yardımcı olabilir. Örneğin bu cihazlar sadece okuldaki öğrencilerin yerlerini izlemekle kalmıyor, aynı zamanda kampüs ziyaretçilerinin yerlerini de izleyebiliyor. Bu eşyalar kafeteryada kağıtsız işlemleri bile kolaylaştırabiliyor, böylece israfı ve büyük olasılıkla zorbalık ve hırsızlığı azaltıyor.

 1. Oyun temelli öğretim programları

Okullar, öğrencileri derslerine yaratıcı bir biçimde dahil etmenin bir aracı olarak oyun tabanlı müfredatı daha sık benimsemeye başladılar. Çoğu çocuk, ödüllendirici video oyunları kavramını takdir ediyor ve bu dijital platformlar bir çok problem çözme ve sosyal beceri zenginliği içeriyor.

 1. Geliştirilmiş ebeveyn-öğretmen bağlantıları

Okullar Ed Tech’i sınıfa dahil etmeye devam ettikçe, öğretmenler ve ebeveynler arasındaki iletişim gelişecektir. Öğretmenler ödevleri izleyen ve öğrencinin ilerlemesini ilgili taraflara bildiren programlardan faydalanacaktır. Bu nedenle, işletmeler yeni ve daha iyi iletişim kanalları sağlamak için başarılı olacaktır.

 1. Eğitimciler için daha iyi açık kaynaklar

Dijital içeriği derslerine dahil etmek isteyen öğretmenler için çok çeşitli eğitim kaynakları bulunmakta. Bununla birlikte, bunların çoğu düşük kalitede. Bu nedenle, teknoloji geliştiricileri akıllı ve iyi araştırılmış dijital materyaller geliştirmekten faydalanabilir. Ancak öğretim programlarının konuları çok fazla bilgi ve uygulama yüklü. Bu konuda yapılan çalışmaların fon sağlayan kurum ve kuruluşlar tarafından daha fazla desteklenmesi gerekiyor.

 1. AI ve VR

Yapay zeka (AI) son zamanlarda çok fazla gündemde bulunuyor. Teknoloji şirketleri bu teknolojiyi sanal mentorlar ve öğretim görevlileriyle birlikte eğitim tesisleri ve gelişmiş otomatik derecelendirme sistemleri sağlamak için kullanabiliyor.

Sanal ve artırılmış gerçeklik (VR / AR), girişimcilerin öğrencilerin öğrenmelerini geliştirmek için kullanabilecekleri popüler bir oyun teknolojisi. Bazı okullarda, öğrenciler zaten VR kulaklığıyla “sanal” saha gezilerine çıkıyorlar. Yakın gelecekte, milyarlarca dolarlık bir sektöre yayılan proje öğretiminin geliştirileceği tahmin ediliyor.

 1. Kağıtsız ders kitapları

Günümüzde okul bölgeleri, her öğrenci için basılı kitapların tabletlere oranla daha pahalı olup olmadığına karar vermeli. Zamanla, ikincisi genellikle daha iyi bir finansal yatırım olduğunu kanıtlıyor, çünkü okullar bu tabletlere kolaylıkla yeni ve daha iyi sınıf materyalleri yükleyebilirler, ancak öğretim materyali olarak geliştirilen yazılım ve uygulamaların da geliştirilmesi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmakta.

Bir cevap yazın