Konum,TR-17,17010,TÜRKİYE
+902862173723
info@educloud.com.tr

Erasmus+

Erasmus+

Avrupa Konseyi Erasmus+ 2021-2027 Dönemi için Avrupa Parlamentosu ile Geçici Mutabakata Vardı

Konsey’in Almanya başkanlığı ve Avrupa Parlamentosu’nun müzakere ekibi, 2021-2027 dönemi için Erasmus + programına ilişkin geçici bir anlaşma sağladı. Yeni programın mevcut programdan çok daha kapsayıcı olması ve katılımcı sayısını üçe katlayarak 12 milyon kişiye çıkarması bekleniyor. Ayrıca programın eğitimde dijitalleşme ve çevre konularına daha çok vurgu yapacağı belirtiliyor. Yeni dönemde de “Erasmus+” program adı olarak kullanılacak. Program sadece yüksek öğretimi değil, tüm eğitim ve öğretim seviyelerini ve türlerini kapsayacak. Programın bütçesi mevcut programa göre önemli bir artış gösterecek. Geçici mutabakata göre toplam bütçenin % 83’ü eğitim ve öğretim alanındaki faaliyetlere, % 10,3’ü gençlik alanındaki faaliyetlere ve % 1,9’u sporla ilgili faaliyetlere tahsis edilecek.

İngiltere Yeni 2021-2027 Erasmus+ Döneminde Yok

İngiltere’den gelen öğrenciler ve gençler, İngiltere’nin, Brexit sonrası üyeliği konusunda anlaşmaya varamamasının ardından, artık Avrupa çapında Erasmus+ değişim programına katılamayacaklar.

Boris Johnson, İngiltere’nin Erasmus+ programı yerine, İngiliz bilgi işlem öncüsü Alan Turing’in adını alacak olan bir programın “dünyanın en iyi üniversiteleri” ile yürütüleceğini söyledi.

AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier, Avrupa Komisyonu ile İngiltere’nin Britanya’nın devam eden üyeliğinin maliyeti konusunda anlaşamamaları dolayısıyla İngiliz hükümetinin “Erasmus+ değişim programına katılmamaya karar verdiğini” söyledi.

Erasmus+’ın İngiltere-AB anlaşmasından çıkarılması, 1987’den beri Avrupa genelinde öğrenci değişimlerinin yanı sıra okul bağlantıları, iş deneyimi ve çıraklık sunan bir programı sona erdiriyor. Her yıl yaklaşık 15.000 İngiliz üniversite öğrencisinin katıldığı programın son versiyonu olan Erasmus+ kapsamında yaklaşık 200.000 kişi eğitim etkinliklerine katılmıştı.

Erasmus+ COVID-19 Pandemisine Cevap Olarak Açılan Çağrının Sonuçları

Dijital eğitime hazırlığı ve yaratıcı becerileri desteklemek için 25 Ağustos 2020’de iki olağanüstü Erasmus + teklif çağrısı başlatıldı. Çağrıların her biri, koronavirüs salgınına yanıt vermek için 100 milyon Euro sağlıyor.

Çağrılar;

1- Dijital eğitime hazır olma çağrısı” okul eğitimi, mesleki eğitim ve öğretim, gençlik ve yüksek öğrenimdeki projeleri destekleyecek şekilde tasarlandı ve öğretmenleri ve eğitmenleri desteklemek ve dijital öğrenme fırsatlarının kapsayıcı doğasını korumak dahil olmak üzere çevrimiçi, uzaktan ve harmanlanmış öğrenmeyi geliştirmeyi amaçlıyordu.
2- “Yaratıcılık için ortaklıklar” çağrısı, gençlik, okul eğitimi ve yetişkin eğitimi alanlarındaki projeleri destekledi. Çağrı, yaratıcılığı teşvik eden ve gençlik çalışmalarının kalitesini, yeniliğini ve tanınmasını artıran beceriler ve yeterlilikler geliştirmeyi amaçlıyordu.
Her iki çağrı da eğitim, öğretim ve gençlik örgütlerini kültürel ve yaratıcı sektörlerdekilerle ilişkilendirmeye yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Son başvuru tarihi 29 Ekim 2020’di. İlgilenen kuruluşlar ülkelerindeki Erasmus + Ulusal Ajansı ile iletişime geçerek başvurularını çevrimiçi olarak teslim ettiler.

Başvuru sonuçlarının ülkemizde 2021 yılının ilk çeyreğinde açıklanması bekleniyor.

ECHE Belgesi Nedir?

ECHE Erasmus Charter for Higher Education (ECHE) yükseköğretim kurumlarının Erasmus+ programı dahilinde proje hazırlama, başvuru yapma ve uygulama açısından ruhsat sahibi oldukların gösteren belgedir. Yükseköğretim kurumlarının Erasmus+ programında yürütecekleri uluslararası işbirlikleri için kalite çerçevesini belirlemektedir. Bu belge Erasmus+ program ülkelerinde hizmet veren yükseköğretim kurumlarının öğrenme hareketlilikleri düzenlemeleri, yenilikçilik ve iyi örneklerin paylaşımı için işbirlikleri oluşturmaları için gerekli bir belgedir.

ECHE belgesi için uygun olup olmadığınızı ve uygunluk için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için bakınız.

ECHE guidelines 

ECHE monitoring guide.

Üniversite yönetimleri kurumlarının bu belge için gerekliliklerini sınamak için linkteki değerlendirme formunu doldurabilirler.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/eche/start_en

Ayrıca aşağıdaki linkten ECHE belgesine sahip olan Avrupa üniversitelerinin listelerine de ulaşılabilirsiniz.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/documents/applicants/higher-education-charter_en

Avrupa Komisyonunun 2021-2027 Yeni Erasmus+ Dönemi ile ilgili Sunumu Yayınlandı.

Verilen bilgilere göre programda öne çıkan 4 öncelik

a- kendilerini ifade etme fırsatı daha az olan toplulukların sosyal olarak içerilmesi ve düşünce, etnik köken, göçmenlik, engellilik, cinsiyet ve yeterlikler açısından çeşitliliğin bir değer olarak benimsenmesi

b- Dijital Dönüşüm ve eğitim alanında yenilikçi uygulamalar

c- Demokratik Hayata Katılım, aktif vatandaşlık, etik değerler, medya okuryazarlığı, kültürlerarası kaynaşma ve farkındalık ve eleştirel düşünme becerileri

d- Çevre şartlarındaki değişmeler, iklim değişiklikleri ve çevresel sürdürülebilirlik şeklinde duyuruldu.

Daha fazla bilgi ve sunumun orjinaline ulaşmak için tıklayınız.

Sunumu hazırlayanlar: Claire Herrmann and Gosia Kozak – Avrupa Komisyonu

Lisans: CC BY 4.0

Türkçe versiyon:

Bir cevap yazın